Haber

Erdoğan: KKTC masaya döndüğü için tanınmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ortak basın toplantısı düzenledi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Seçimleri demokrasimize yakışır bir şölenle tamamladık. Yüzde 86 katılım oranıyla gerçekleşen seçim tam bir demokrasi şöleni oldu. Türk milletine yakışır bir şekilde gerçekleşmiştir. Milletimin teveccühü ile beş saniye daha bir vazife daha üstlendim. İlk yurt dışı ziyaretimizi Kıbrıs’a yaparak geleneğimizi sürdürüyoruz. Buradan da Azerbaycan’a gitme geleneğimizi sürdürüyoruz. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında törenimize eşlik edenlere teşekkür etmek istiyorum.

Birçok konuyu ele aldık. Bunlardan biri de elektrik iletiminin sağlanması olacak, bu bizim en değerli adımımız olacak. Bundan sonra KKTC’de elektrik kesintisi sorunu olmayacak.

“KIBRIS TÜRKLERİ HİÇ BİR ZAMAN AZINLIK OLMADI”

Kıbrıs sorununda Türk tarafı her zaman yapıcı ve sonuç odaklı bir tavır benimsemiştir. Kıbrıs Türklerinin haklı talepleri açık ve nettir. Kıbrıslı Türkler hiçbir zaman azınlık olmadı. Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz ve maksimalist yaklaşımları yüzünden (Kıbrıs’ta) yarım asırdan fazla zaman heba oldu. Hiç kimse bir 50 yıl daha kaybetmeye dayanamaz. Eşit uluslararası statünün teyidi bizim için vazgeçilmezdir. Müzakere masasına dönüş olacaksa bunun yolu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasından geçiyor.

“KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kıbrıs meselesinin Doğu Akdeniz boyutunu da ele aldık. Kıbrıs Türk tarafının hak ve menfaatlerini savunmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’i ilgilendiren konularda konferans talebim ve vizyoner adımlarımız karşılanmadı. Garantör ülke olarak diyaloğa her zaman açığız.

“ARMA’YA ATfedilen RİSKLER İYİ HESAPLANMALIDIR”

Doğu Akdeniz’de silahlanma yapanlar riskleri iyi hesaplasınlar.

Adadaki kardeşlerimizin huzuru ve güvenliği bizim huzur ve güvenliğimizdir. Tüm imkanlarımızla KKTC’nin yanındayız.

“EGE BARIŞ DENİZİ OLSUN”

Denizlerde barıştan başka çıkış yolu yoktur. Barışı engellemek isteyenler varsa o zaman farklı bir proje uygulamasına geçmek zorunda kalacağız. Bu tür pürüzlerin önümüze getirilmesini istemiyoruz. Ege Denizi’nin barış denizi olarak dünyaya mesajını vermesini istiyoruz.

“MAVİ VATAN EMİN ELLERDE”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın basın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

KKTC’ye ilk gelişi olmak çok anlamlı. Ukrayna-Rus savaşından sonra liderliğinizde değişen dengelerde Mavi Vatan’ın önemi arttı.

Sayın Erdoğan, Kıbrıs’a uygulanan acımasız ambargolara dur dedi. Şimdi KKTC’yi tanıma zamanı.

Pandemi ve krizler yaşadık. Biz her zaman bir olduk. 6 Şubat depremini yaşadık. Sizin acınız bizim acımızdır. Birlikte ağladık. Hayatını kaybedenlere baş sağlığı diliyorum.

Mavi Vatan emin ellerde. Vatanımızla her zaman dayanışma ve uyum içinde olacağız. Aramızdaki kutsal bağları kimse bozamaz.

 

haber-iskilip.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu