Ekonomi

Petrol fiyatları Orta Doğu’daki gerilimin ortasında arttı

İsrail Genelkurmay Başkanı’nın İran’ın hafta sonu gerçekleştirdiği füze ve insansız hava aracı saldırısına karşılık verilebileceğine işaret eden açıklamasının ardından Orta Doğu’da gerilimin tırmanmasıyla petrol fiyatları Salı günü yükselişe geçti. Haziran teslim Brent tipi ham petrol 46 sent artışla varil başına 90,56 dolara yükselirken, Mayıs teslim ABD tipi ham petrol 43 sent artışla varil başına 85,84 dolara çıktı.

Petrol fiyatlarındaki artış, Pazartesi günkü seansın düşüşle sona ermesiyle yaşanan ilk rahatlama döneminin ardından geldi. İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının etkisinin beklenenden daha az şiddetli görülmesi piyasanın endişelerini azaltmıştı. İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi füzeleri başarıyla durdurdu ve sadece küçük bir hasarla sonuçlandı. Ancak İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İran’ın ülkeye yönelik ilk doğrudan saldırısı olarak nitelendirilen bu saldırıya verilecek olası yanıtı görüşmek üzere savaş kabinesini topladığından durum gerginliğini koruyor. Bu gelişme, gerilimin daha da tırmanmasının petrol arzını etkileyebileceği endişelerini yeniden alevlendirdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) önde gelen üyelerinden biri olan İran, küresel pazara günde 3 milyon varilden fazla ham petrol sağlıyor. Orta Doğu’daki belirsizlik, bölgedeki petrol üretimindeki herhangi bir kesintinin küresel arz üzerinde önemli etkileri olabileceğinden, piyasaların daha dikkatli olmasına yol açmıştır.

Daha önce, İran’ın misilleme yapacağı beklentisiyle petrol göstergeleri Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerine çıkmıştı. Dahası, yatırımcılar dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’i yakından takip ediyor ve açıklanacak resmi gayrisafi yurtiçi hasıla rakamlarının ekonomik büyümede bir yavaşlama göstermesi bekleniyor. Bu durum, Çinli politika yapıcıları daha fazla ekonomik teşvik önlemi uygulamaya sevk edebilir ve potansiyel olarak petrol talebini ve fiyatlarını etkileyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu